PRICE
  • Free
  • No Reviews
  • 0 Favorites

PRICE is a downloadable Lesson Plan for Grade 1. Students listen to the teacher read the book A DOLLAR FOR PENNY (book sold separately) by Dr. Julie Glass. They participate in activities and discussions to learn about producers, consumers, and prices, as well as calculating the total cost for a group of items.

Provider
Take Charge America
Price
Free
Published / Released Year
2005
Format and Delivery
Online Accessible
Resource Type
Single-Topic Curricula, Lessons
Target Audience
Early Elementary, Elementary Grades
Languages
English
Order Phone Number
623-266-6100
Jump$tart Standards
No

No Comments Found

No Reviews Found