WHAT'S THE PRICE?
  • Free
  • No Reviews
  • 0 Favorites

WHAT'S THE PRICE is an online lesson plan for Grade Four. Students share the book PIGS GO TO MARKET: FUN WITH MATH AND SHOPPING (book sold separately) by Amy Axelrod, to learn about price and comparative shopping. Students complete a worksheet on price, analyze the unit price of several items and compare prices at local grocery stores.

Provider
Take Charge America
Price
Free
Published / Released Year
2005
Format and Delivery
Online Accessible
Resource Type
Single-Topic Curricula, Lessons
Target Audience
Early Elementary, Elementary Grades
Languages
English
Order Phone Number
623-266-6100
Jump$tart Standards
No

No Comments Found

No Reviews Found